Кошик
663 відгуків

Батьки і діти. Іван Тургенєв

Батьки і діти. Іван Тургенєв

Напевно, кожному відомий оповідання "Муму" Івана Сергійовича Тургенєва, його неймовірні описи пейзажів, а також людських характерів (що як не можна краще проглядається на прикладі циклу "Записки мисливця"), повісті про так званих "Тургенєвських дівчатах" (часто орієнтовані всередину себе, тихі, "природні", чисті і непорочні, вельми освічені, зовні непримечательны, але так прекрасні внутрішньо — ідеал, а також своєрідний стереотип панянки в російській літературі 50-80-х років 19 століття), а також роман "Батьки і діти" — знаковий для молоді у часи Тургенєва.
Персонажі роману з найперших сторінок діляться на два, умовно позначаються письменником, що протистоять один одному "табору" — на "Батьків" і "Дітей". Дія розгортається в травні 1859 року, коли Аркадій, син Миколи Петровича Кірсанова, відставного людини, закінчивши університет, повертається в батьківський будинок в Мар'їно разом зі своїм товаришем — Євгеном Базаровым, початківцям доктором, посвящающим практично весь свій вільний час препарування жаб. З самої першої зустрічі з настільки очікуваний сином на постоялому дворі спілкування йде вкрай важко, однією з причин чого стала Фенечка — кохана Миколи Петровича, від якого вже отримала дитини, проте як і раніше міститься їм як служниця. По приїзду додому легше не стає: старший брат Миколи Петровича, Петро Петрович Кірсанов, відразу проявляє до Євгена неприязнь, хоча слугам і дворовим хлопчакам гість симпатичний. Наступним вранці назріває перший конфлікт, в ході якого читачеві вперше представляються основи уподобань, способу мислення і роздумів Базарова. Виявляється, що Євген сповідує ідеї нігілізму і, відповідно, заперечує все можливе (в чому Аркадій наслідує товаришеві): юнак заперечує всілякі авторитети, поезію, мистецтво, науку, природу, а також любов. Разумеется, можно утверждать, что "Природа — не храм, а мастерская, и человек в ней — работник" (в чем Базаров прав), однако слово "мастерская" предполагает под собой обновление, совершенствование и работу. Базаров же оставляет роль созидателя кому-то другому, считая, что его поколению отведена роль тех, кто будет расчищать место для новых свершений, разрушая то, что строилось задолго до них. Вследствие конфликтов Евгений и Аркадий вынуждены покинуть Марьино, однако история на этом не заканчивается... 
Образ Базарова є одним з найбільш суперечливих в творах російської літератури, який став зразком і еталоном для більшості молодих людей під час життя Тургенєва. Антонович називав Євгенія "Дияволом нашого часу", а Писарєв стверджував, що ніхто в романі не може зрівнятися з Базаровым силою розуму і характеру. Саме образ нігіліста зміг вивести сюжет роману на тему конфлікту: конфлікт поколінь між Миколою Петровичем Кирсановым і Аркадієм), конфлікт переконань, світоглядів (між Петром Петровичем Кирсановым і Базаровым), а також конфлікт між дворянством і різночинцями, який є основним у романі.
Книга обов'язкова до прочитання, адже мова в ній йде про конфлікти, які цілком актуальні і в наш час, про рішення яких можна дуже довго думати, однак неможливо вирішити, не поглянувши на ситуацію під іншим кутом.

Ваш інтернет-магазин душевного читання "Кнігомір"

Інші статті